Su buharından enerji üretimi: lomokotiften ince filmlere

Su buharından enerji üretimi dediğimizde, bunun nesi yeni bir fikir, diye düşünüyorsanız, muhtemelen aklınıza James Watt, buhar makinesi ve buharlı trenler geliyordur. Bu sefer bahsedeceğimiz enerji üretimi, buhar makinelerinden oldukça farklı. Buhar makinesinin icadının üzerinden yaklaşık 250 yıl geçmişken, su buharını kullanarak nasıl enerji üretilebileceği üzerine oldukça farklı ve entersan bir fikir, bu sefer Amerika’dan geliyor.

MIT’de geliştirilen yeni bir polimer ince film, nemli bir yüzeye konulduğunda kendi kendine kıvrılıp tekrar düzelerek, sürekli bir mekanik devinim içine girebiliyor. Bu devinim hareketinden faydalanarak, mikro ve nano boyuttaki elektronik cihazları besleyebilecek elektriği üretmek mümkün olabiliyor.

Bu şaşırtıcı özelliğin ardında, farklı özelliğe sahip iki polimer türünün başarıyla birbirlerine kenetlenmesi yatıyor: Güçlü, fakat esneyebilen polypyrrole yapısal dayanıklılığı sağlarken, su emdiğinde şişebilen jölemsi yapıdaki polyol-borat da şekil değişimine olanak sağlıyor.

© MIT
© MIT

Bu iki polimerin kenetlenmesiyle elde edilen ince bir film, çok az miktarda da olsa nem barındıran bir yüzeye konulduğunda, filmin altta kalan tarafı yüzeyden bir miktar su buharını emerek filmi yukarı doğru kıvrılmaya zorluyor. Film bu şekilde kıvrıldıktan sonra filmin alt tarafı nemli yüzeyden ayrılınca, bu sefer film emdiği su buharını havaya bırakıp, ters yönde kıvrılarak yüzeyle tekrar temasa geçiyor, ve bu devinimsel hareketi peşpeşe tekrarlayabiliyor.

İster insan teni olsun, ister nemli bir toprak, nemli herhangi bir yüzeyde elektrik üretimine olanak sağlayan bu yeni keşif, akıllı kıyafetler, akıllı tarım ürünleri ve mikromekanik sistemler gibi birçok uygulamada kullanım alanı bulabilecek gibi görünüyor.

Bu ilginç malzemenin ayrıntılarının anlatıldığı bilimsel yayına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.