Sisten su harmanladığını duymuş muydunuz?

Böyle bir şey gerçekten de var. Özellikle gece sıcaklığın düştüğü ve havanın sisli olduğu dağlık ve kuru bölgelerde, toprak üzerine yerleştirilen ağlar sayesinde gece hava soğuduğunda havadaki nemin ağ üzerinde yoğunlaşıp toprak üzerine damlaması sağlanabiliyor.

Eindhoven Teknik Üniversitesi ve Hong Kong Politeknik Ünivesitesindeki araştırmacıların ortak bir çalışması sonucu geliştirilen yeni bir süreç sayesinde, pamuklu kumaşlar kullanılarak bu tür bölgelerde havadaki nemin çok daha yüksek verimle harmanlanması mümkün olabilecek.

Yapılan çalışmada araştırmacılar, pamuklu kumaş üzerine poli(n-isopropilkrilamit) ya da kısaca PNIPPAm olarak bilinen bir polimer kaplama uyguluyorlar. Düşük sıcaklıkta süngerimsi bir yapıya sahip olan bu polimer, hidrofilik, yani suyu seven özelliği sayesinde kendi ağırlığının %340’ı kadar su emebiliyor. Sıcaklık 34°C üzerine çıktığında ise, polimer içindeki gözenekler kapanarak polimer hidrofobik, yani su sevmeyen bir davranış sergilemeye başlıyor. Böylece, daha önce emdiği bütün suyu bırakıyor.

Gelecek ay yayınlacak bu çalışmanın ayrıntılarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.