Üniversite eğitiminde yeni bir dönem

İnternet üzerinde eğitim hizmeti veren Coursera, Khan Academy ve EdX gibi girişimlerden muhtemelen haberiniz vardır. Yakın zamana kadar sadece iyi niyetli birer girişim olarak değerlendirilen bu internet siteleri, üniversiteleri tehdit edebilecek durumda değillerdi. Fakat, artık işin rengi değişiyor.

kAmerikan Eğitim Konseyi (ACE), Coursera’daki 5 dersin üniversite kredisi elde etmek için yeterli düzeyde olduğunu açıkladı. Diğer bir deyişle, Amerika’da okuyan öğrenciler, okudukları üniversite kabul ettiği takdirde, Coursera üzerindeki bu 5 dersten birini tamamlayarak ders kredisi alabilecekler. Coursera’dan yapılan açıklamada, başka derslerin de kredili sayılabilmesi için çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

Muhtemelen yakın zamanda diğer eğitim girişimlerinin de kredi verme yetkisi kazanmak üzere harekete geçtiklerini göreceğiz. Eğer bu eğilim devam eder de, kredi verme yetkisi bir rekabet unsuru haline gelirse, öğrencilerin evden ders takip ederek üniversite bitirebilecekleri bir döneme adım atıyoruz demektir.

Açık eğitim konusunda çalışan uzmanlara göre, 2060 yılında dünya üzerine eğitim hizmeti veren sadece 2-3 üniversite kalması bekleniyor. Ne dersiniz, sizce bu sürecin kapısını aralamış olabilir miyiz?

Coursera tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.