Ultra–güçlü magnezyum alaşımı

Diğer metallere kıyasla oldukça hafif bir metal olan magnezyumun, otomotiv ve havacılık sanayilerinde yeterince yer bulamamasının başlıca nedenleri arasında düşük bir dayanca sahip olması yatıyor.

Magnezyum alaşımı içindeki dizilim hataları (Resim: North Caroline State Üniversitesi'nin müsadesiyle).
Magnezyum alaşımı içindeki dizilim hataları (Resim: North Caroline State Üniversitesi’nin müsadesiyle).

North Carolina State Üniversite’sindeki araştırmacıların bu soruna bir çözüm sunabilmek adına yaptıkları çalışmaların sonuçlarına göre, sıcak haddeleme ile magnezyumun dayancını iki katına kadar arttırmak mümkün olabilir gibi görünüyor.

Yapılan çalışmada, magnezyum içine düşük miktarlarda gadolinyum, itriyum, gümüş ve zirkonyum eklendikten sonra (Mg–8.5Gd–2.3Y–1.8Ag–0.4%Zr, ağırlık yüzdesi olarak), sanayide sıklıkla kullanılan sıcak haddeleme süreci sayesinde magnezyum içindeki dizilim hatalarının miktarında ciddi bir artış elde edilebildiği gösteriliyor. Dizilim hatası yoğunluğundaki bu artış, alaşımın dayancının haddelenmeden önceki duruma kıyasla iki kat artmasına yol açabiliyor.

Materials Research Letters’da erişime açık olarak yayınlanan bu çalışmanın ayrıntılarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Mühendishane bağlantıları: