Nasıl bir deney arzu ederdiniz?

Araştırma projelerinin gerektirdiği yüksek bütçeleri azaltmak için, yazılım firmalarının bir süredir uygulamakta olduğu bir uygulama, artık bilim dünyasında da yer bulmaya başladı.

Yazılım, bir zamanlar ürün olarak algılanıyordu. Yazılımlarını bir ürün gibi satan şirketler hâlâ bulunsa da, birçok firma artık yazılımı bir hizmet olarak sunuyor. Yani, yazılımı size satmak yerine, bir hizmet gibi sunarak kira ücretiyle ya da bazı yan getirilerle para kazanma yolunu seçiyor. Örnek olarak Google’ın sunduğu bazı hizmetleri ya da aylık üyelik ücreti ödeyerek bulut üzerinden kullandığınız yazılımları düşünebilirsiniz.

Resim: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Resim: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Benzer bir düşünce, araştırma sektöründe de kendini göstermeye başladı. Özellikle biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren birçok yeni firma, araştırmalarınız için gereken ekipman ve kalifiye teknik elemanı hizmet olarak sunuyor. Örneğin yürüttüğünüz bir projenin bir aşamasında üçboyutlu mikroyapı analizine ihtiyaç duyuyorsanız, pahalı ekipmanlar ve kalifiye elemanlar aramak yerine, 3Scan firmasıyla anlaşıp, istediğiniz ölçümleri sipariş edebiliyorsunuz. Şirket, projeniz boyunca esnek bir şekilde çalışarak, ihtiyacınız olan ölçümleri ve analizleri istediğiniz şekilde gerçekleştiriyor.

3Scan bu alanda faaliyet gösteren tek firma değil. SolveBio adında bir firma, herhangi bir yazılım ve bilgisayar altyapısı kurmanıza gerek kalmadan, en yeni simülasyon ve veri analizi yöntemlerini hizmetinize sunuyor. Assay Depot adında bir başka firma, yapmak istediğiniz bir deneyi gerçekleştirip, size sonuçlarını gönderiyor. Bütün bunlar bir yana, Zombal adında bir platform, uzmanlığına ihtiyaç duyduğunuz bağımsız çalışan (freelance) araştırmacılara ulaşmanızı sağlıyor.

Araştırma hizmetlerini dışarıdan tedarik etmek aslında çok da yeni bir fikir sayılmaz. Örneğin ilaç sektöründe sözleşme ile çalışan ve ar-ge hizmeti sunan şirketler uzun bir süredir zaten piyasada bulunuyorlardı. Fakat bu yeni eğilim, büyük projeler üzerinde çalışan bu şirketlerden farklı olarak, kendi yürüttüğünüz projelerin sadece ufak aşamalarında da uzman desteği alabilmenize ve ekipman masrafı yapmadan istediğiniz deneyleri yapabilmenize olanak sağlıyor.

Açık eğitim veren internet siteleri, açık erişim yayıncılık, açık bilim gibi kavramların yanında bir de böyle bir eğilimin ortaya çıkması, üniversitelerin işini yakın gelecekte daha da zora sokacak gibi görünüyor.