Obama’nın sanayi stratejisi: Malzeme Genom Projesi

Uzak Doğu’nun düşük işçilik maliyetleri ve gelişen sanayisine karşı Obama yönetimi, malzeme bilimi ve mühendisliğini öncelikli disiplinler arasına alarak rekabet etmek istiyor.

mmAyrıntılı insan gen haritasını çıkarmayı hedefleyen İnsan Genom Projesi’ne benzer şekilde, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) 2006 yılında Gerbrand Ceder yönetiminde başlatılan bir proje, 2011 yılından itibaren 63 milyon dolarlık bir bütçe ile Malzeme Genom Projesine dönüşmüş durumda. Amerika’daki toplam 60 üniversite ve araştırma kurumunun dahil olduğu bu devasa proje kapsamında hazırlanan veritabanında, yeni malzemeler tasarlanmasına olanak sağlayacak otuzbinin üzerinde bileşiğin verileri yer alıyor. Hazırlanan bu kapsamlı veritabanına ek olarak geliştirilen simülasyon yöntemleri sayesinde, yeni teknolojilerin ortaya çıkışını kolaylaştırmak ve hızlandırmak amaçlanıyor.

Beyaz Saray’daki Bilim ve Teknoloji Araştırmaları Ofisi’nden yapılan açıklamada, gelecekteki ekonomiyi besleyecek yakıtın yeni malzemeler olacağına dikkat çekilirken, bu projenin birçok toplumsal soruna çözüm sağlayabilecek sonuçlar da çıkartabileceği belirtiliyor.

İlgili bağlantılar: