Dört boyutlu yazıcılar geliyor

Jerry Qi (Resim: Glenn Asakawa, Colorado Boulder Üniversitesi)
Jerry Qi (Resim: Glenn Asakawa, Colorado Boulder Üniversitesi)

Biz üç boyutlu yazıcı teknolojisinin malzeme mühendisliği açısından taşıdığı potansiyeli vurgulamak için uğraşırken, Colorado Boulder Üniversitesi’nden Jerry Qi ve ekibi bu teknolojiye bir boyut daha ekleyerek, dört boyutlu yazıcı teknolojisini geliştirdiklerini açıkladılar.

Dört boyutlu yazıcı tabirindeki dördüncü boyut, tahmin edebileceğiniz gibi, zamanı temsil ediyor. Yani, zamanla şeklini değiştirebilen objeler üretebilen yazıcılardan bahsediyoruz.

Bu becerinin ardında, malzeme bilimcilerin uzun zamandır aşina olduğu şekil bellekli malzemeler yatıyor. Konuya aşinalığı olmayanlar için, şekil bellekli malzemelerin belli bir şekli hafızasında tutabilme ve deforme edildikten sonra (ısıya ya da elektrik akımına maruz kaldıklarında) tekrar eski şekillerine geri dönebilme gibi bir becerisi olduğunu söylememiz kâfi olacaktır. Araştırmacılar, bu beceriye sahip olan şekil bellekli polimer elyaflarını, üç boyutlu yazıcılarda kullanılan geleneksel (elastomerik) malzemelerin içine ekleyerek, üretilen objenin tümden şekil bellekli özellik sergileyebilmesini sağlamışlar.

Yazdırılan objenin şeklini kontollü bir şekilde değiştirebilmesi için, polimer elyaflarının malzeme içindeki dağılımları ve yönelimleri gibi faktörlerin yazdırma işlemi sırasında kontrol edilebilir olması gerekiyor. Araştırmayı yürüten Qi ve ekibi, Applied Physics Letters dergisinde yayımladıkları ilgili makalede, yazdırılan objelerin esneme, katlanma ya da burkulma gibi hareketleri sergileyebilmesi için, eklenen elyafların dağılımının ve yönelimlerinin ne şekilde olması gerektiği örneklerle göstermişler.

Açık erişim olarak yayımlanan bu çalışmanın ayrıntılarına bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.