Mühendishane’den dökümhane mühendisliği üzerine yazılar

Merhaba. Uzun süredir gerçekleştirmek istediğim bir projeyi bugün nihayet hayata geçirmenin ve sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyorum: Dökümhane Akademi.

Neden bu proje?

Çünkü döküm sektörümüz çok büyük. Ama bu büyüklüğüne rağmen, maalesef sektörün ulaşabildiği Türkçe eğitim kaynakları çok ama çok sınırlı. Türkiye’deki döküm sektörü, sanayileşme dönemindeki yatırımlarla bugün Almanya, İtalya ve Fransa’nın ardından Avrupa’da dördüncü sıraya gelmiş durumda. Fakat, bu köklü tarihine ve dünyadaki kuvvetli pozisyonuna rağmen, Türk döküm sektörüne ihtiyacı olan Türkçe açık eğitim kaynaklarını sunabilecek bir proje, ne yazık ki henüz hayata geçirilmiş durumda değil.

dokumhaneDöküm teknolojileri ve dökümhane mühendisliği konularında özgün, Türkçe açık eğitim kaynakları hazırlayarak, Türk Döküm Sektörünün takip edebileceği bir eğitim portalı yaratma heyecanıyla hayata geçirdiğim bu yeni projede de, Mühendishane’ye benzer şekilde birçok açık eğitim kaynağı sunuluyor.

Mühendishane sitesindeki yaklaşımdan biraz daha farklı olarak, Dökümhane‘yi her hafta yeni yazıların yayımlandığı bir blog olarak tasarladım. Dökümhane‘deki yeni yazılardan haberdar olmak istiyorsanız, bu projeyi Facebook ya da Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Dökümhane sitesinin içeriğine yönelik yorum ve önerileriniz için, bu bağlantıdaki formu kullanarak bana ulaşabilirsiniz.

Türk döküm sektörü için faydalı olması ümidiyle.