Mühendishane’den kısa bir güncelleme

Uzun bir aranın ardından merhaba. Mühendishane’de bir süredir devam eden sessizlik ve özellikle geçen sene düzenlenen staj programının tekrarlanıp tekrarlanmayacağına dair sorular nedeniyle, bir güncelleme yapmanın iyi olacağını düşündüm. Hem sizden gelen sorulara cevap vermek, hem de kısa kısa neler olup bitiyor bir özet geçmek istiyorum.

Bültenler sonlandı mı?

Maalesef evet. İki nedeni var: Birincisi, altı ay kadar önce hayatımıza dahil olan bir ufaklık nedeniyle bültenlere devam edecek zamanı artık bulamıyorum. Bültenlerle uğraşmak benim için son derece keyifliydi. Akşam ve hafta sonlarından biraz vakit tırtıklayarak yazmaya çalışıyordum. Ama bebekle birlikte önceliklerin değişmesi nedeniyle artık vakit bulmam pek kolay görünmüyor.

Bültenleri sonlandırmamın ikinci nedeni ise bültenlerin benim istediğim doğrultudan farkı bir yöne doğru evrilmesi oldu: Düzenli olarak içerik hazırlamak için uğraşırken, aktarmak istediğim düşüncelerden ziyade, kendimi haber odaklı bir içerik hazırlarken bulmaya başladım. Biraz da bunun etkisiyle bültenlere olan hevesim biraz kırıldı sanırım.

O nedenle Mühendishane.org dışında ayrı bir bülten sayfası sunmak yerine, ara ara benzer içerikleri bu site üzerinden paylaşmaya devam etme kararı aldım. Yani bültenler bir anlamda devam ediyor ama yeri ve frekansı değişti de diyebiliriz.

Bu yaz staj programı olmayacak mı?

Biliyorsunuz geçen sene bültenler aracılığıyla bir staj programı duyurusu yapmıştım. Beni şaşırtan şekilde yoğun bir başvuru gelmiş ve bu programa dahil olan üç arkadaşımızla iki ay gibi kısa bir süre içinde ModeTeam.org sitesini hayata geçirmiştik.

MODE Team ana sayfasından bir ekran görüntüsü

Bu programın amacı aslında böyle bir site yapmak değildi. Ben bu staj programını döngüsel ekonomi üzerine bir eğitim çalışması olarak ele aldım: Döngüsel ekonomi üzerine video dersleri hazırlamak yerine, sınırlı sayıda bir öğrenci grubunun bu konuyu kendi kendilerine öğrenmelerini sağlayacak bir ortam tasarlamayı hedefledim. Yaparken öğrenmek diye de bakabilirsiniz. Bu çalışmanın sonucu büyük bir poster, bir kitap, bir instagram hesabı ya da bir internet sitesi olabilirdi. Stajyer arkadaşlarım bir site yapma kararı aldı ve kısa bir süre içinde MODE Team sitesini hayata geçirdiler. Bence sıfırdan tasarlanan bir iş için, bu kadar kısa sürede iyi de bir iş çıkardılar. Umarım bu süreçte döngüsel ekonomiyi gerçekten tanıma ve anlama fırsatı bulabilmişlerdir.

Şimdi gelelim başlıktaki sorunun cevabına: Bu sene bülten hazırlamak için bile fırsat bulamazken, böyle bir staj programını tekrarlayabilmem pek mümkün görünmüyor. Ama önümüzdeki zamanlarda bu tür programlar olması durumunda mutlaka sizleri haberdar edeceğim.

Mühendishane staj programından ayrı olarak, üniversitelerdeki öğrencilerin staj mağduriyetinin farkında olduğumu da buraya bir parantez açıp not düşmek istiyorum. Zaten zor olan bir sürecin daha da zorlaştırılmasına gerçekten şaşırıyorum.

Mühendishane’de yeni içerikler olacak mı?

Bültenlere bile zaman ayıramazken, kısa vadede yeni video vb. içerikler maalesef pek mümkün görünmüyor. Mühendishane’nin dışarıya kapalı bir görüntü çizdiğinin farkındayım. Çünkü Mühendishane benim için aslında geçmişte kalan ve bir anlamda bitmiş bir proje: Mühendishane’ye dair ilk düşüncelerin kafamda şekillenmeye başlamasının ve benim bu proje üzerinde çalışmaya başlamamın üzerinden on yıldan fazla zaman geçti. İsviçre’de araştırmacı olarak çalıştığım dönemde bir yan proje olarak, bir hobi niyetine Mühendishane üzerinde çalışmaya başlamıştım. Aşağıdaki fotoğraflarda siteyi yaparken oturduğum balkonu ve gördüğüm manzarayı sizlerle de paylaşmak isterim. Amacım hava atmak değil, bu manzaraya sahip bir ev bulmam acayip bir şans olmuştu ama burada esas söylemek istediğim hayatımın bu döneminin üzerinden çok uzun zaman geçmiş olduğu. Bugün hayatımda bambaşka bir noktadayım, gündemim ve önceliklerim çok farklı. Türkiye’ye döndükten sonra bir iki sene daha üzerinde çalışmış olsam da, Mühendishane benim aklımda İsviçre yıllarına ait bir proje olarak kaldı. Siteyi ve YouTube sayfasını açık tuttuğum için siteyle yeni tanışanlar doğal olarak yeni içerikler talep ediyorlar ama benim tekrar o günlerdeki heyecana dönmem ve içerik hazırlamaya başlamam zor görünüyor.

Ama belli olmaz. Belki bir noktada yeniden video dersleri yüklemeye başlarım. O nedenle iletişimi koparmamamızda fayda var. Arada sırada bu tür güncellemeler yapmaya çalışacağım. Haberdar olmak isterseniz aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi bırakmanız yeterli.

Herkese güzel ve sağlıklı bir yaz diliyorum.

Arda Çetin