Hangi CAD programını öğrenmeliyim?

İş yoğunluğum nedeniyle gerek email, gerekse LinkedIn gibi platformlar üzerinden gelen sorulara maalesef geri dönemiyorum. Mesajlara cevap vermemek hiç hoşlandığım bir şey değil. Bunun için lütfen kusura bakmayın. Ama iş yoğunluğu içinde bu sorulara teker teker cevap verecek şekilde bir zaman yaratabilmek ve kafayı toparlayabilmek gerçekten kolay bir iş değil.

Ancak düşündüm ki madem teker teker mail ve mesajlara cevap veremiyorum, en azından sıklıkla sorulan sorulara buradan toplu cevaplar verebilirim. Çünkü her ne kadar sık soru geliyor olsa da, kariyer ve kişisel gelişim üzerine gelen sorular hep belli konular üzerine odaklanıyor. Hatırlayanlar olacaktır: Yüksek lisans ya da doktora yapmalı mıyım başlıklı yazı da, böyle bir düşünce ile ortaya çıkmıştı.

Bu kadar kapsamlı bir yazı olmasa da, en azından sık gelen sorulara önümüzdeki birkaç gün boyunca buradan kısa cevaplar vermek istiyorum. Bu cevapları takip etmek isterseniz, aşağıdaki kutuya e-posta adresinizi yazarak ufak bir hatırlatma gelmesini sağlayabilirsiniz.

Hangi CAD programı?

Bu yazıda ilk olarak piyasa kullanılan CAD programlarıyla başlayalım istiyorum: Solidworks işimi görür mü? Yoksa Catia mı öğrenmeliyim? Sanayide Ansys, Siemens (Unigraphics) NX mi daha çok kullanılıyor ekseninde çok soru geliyor.

Hangisini öğrenmelisiniz? Doğru cevap: Hepsi. Ancak gerçekçi bir cevap isterseniz tavsiyem ilk başlarken elinizde hangisine erişim imkanı varsa, hangisi ile daha hızlı ve kolay bir başlangıç yapabileceğini düşünüyorsanız oradan başlamanız yönünde olur.

Çoğu zaman özgeçmişinde bu programlara yer veren yeni mezunların aslında sadece çok temel seviyede bir bilgi düzeyine sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu gerçekten kötü bir durum. Özgeçmişinize bu programları biliyorum yazıp sonrasında (teknik mülakatta) bilmediğinizin ortaya çıkmasındansa, direkt bilmiyorum yazmanız çok daha doğru.

Buradan varmak istediğim bir diğer nokta da şu: Eğer bir programı öğrenmeye niyet ettiyseniz, gerçekten biliyorum diyebileceğiniz bir seviyeye gelene kadar peşini bırakmayın. Dört tane programı sadece giriş seviyesinde bilmek yerine, tek bir programı ortaya bir portföy koyabilecek kadar iyi öğrenmeniz çok daha doğru bir seçenek. Bir programda tecrübeniz ve bilginiz ne kadar artarsa, diğer muadillerini öğrenmeniz de o kadar kolay olacaktır.

Fırsat buldukça sık gelen benzer sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Maillere geri dönüş yapmakta zorlansam da, sorularınızı bu sayfadaki form aracılığıyla iletebilirsiniz.

Abone olun

Sorulara cevap vermeye çalıştığım yeni yazılardan haberdar olmak için aşağıya e-posta adresinizi girebilirsiniz. Asla spam göndermediğimi söylememe bile gerek yok diye tahmin ediyorum.

Hangi CAD programını öğrenmeliyim?” için 2 yorum

  1. Piyasada en yaygın kullanılan program SOLIDWORKS. Bence başlangıç seviyesi için SOLIDWORKS ile başlanabilir.

    Ikinci tercihim ise AutoCAD inventor olur. Eğer analiz yapmayı düşünüyorsanız Ansys iyi bir FEA analizi sağlar. Ansys de bulunan SpaceClaim de oldukça kullanışlı ve basit bir tasarım programı. Esasında başlangıç için en ideali.

    Tasarım programlarının en babası otomotiv ve uçak endüstrisinin kullandığı Catia dur.

Siz de görüşünüzü paylaşmak ister misiniz?