Kariyerinize üretimde çalışarak başlayın

Bir önceki yazıda mühendislerin üretim dışında satış ya da satın alma gibi alanlarda da çalışabileceğinden bahsetmiştim. Ancak bu konuya dair vurgulamam gereken önemli bir nokta var: Üretimde çalışıp, üretim süreçlerini birkaç sene yaşararak öğrenmeniz, size hayatınız boyunca taşıyacağınız bazı önemli avantajlar kazandırır.

Örneğin savunma sanayi ya da otomotiv gibi bir sektörde proje, tasarım ya da satın alma gibi bir bölümde çalışıyorsanız, tasarladığınız her ürünün bir imalat süreci olacağı gibi, satın almak istediğiniz ürünlerin de bir üretim süreci olacağını unutmayın.

Bir malzeme mühendisi olarak bir satın alma organizasyonunda görev yaptığınız zaman, sizden muhtemelen döküm ya da dövme parçalar, ya da talaşlı imalat ile üretilmiş parçalar satın almanız istenecektir. Eğer bu parçaların üretim süreçlerine dair hiçbir şey bilmiyorsanız, tedarikçinizle yaptığınız görüşmelerde onların her dediğine inanmaktan başka bir çareniz kalmaz (özellikle yeni başlayan mühendisler için söylüyorum).

Birkaç sene üretim ya da kalite gibi saha pozisyonlarında çalıştıktan sonra böyle bir kariyer geçişi yaptığınız taktirde işinizi çok daha iyi yapacak alt yapıyı kazanmış olursunuz. Kariyerinize mezun olur olmaz satış ya da satın alma gibi ticari pozisyonlardan başlamanız çok doğru bir fikir olmayabilir.

Abone olun

Sizlerden gelen sorulara yanıt vermeye çalıştığım bu yazı serisinden haberdar olmak için e-posta aboneliği yaptırabilirsiniz. Sizin aklınızda da benzer sorular varsa, bu sayfadaki iletişim formu aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz. Tüm e-postalara yanıt verecek zamanı bulamasam da, sık sorulan bir soru olması durumunda buradan bir cevap yazmaya çalışacağım.

Diğer 8.408 aboneye katılın

Siz de görüşünüzü paylaşmak ister misiniz?