Uzun bir aradan sonra merhaba.

Yeni bir gelişme: Uzun bir hazırlık süreci sonunda Dökümhane Akademi nihayet yayına verildi. Tamamıyla dökümhane mühendisliği konularına odaklanan bu platformda, şu anda 12 farklı eğitim modülü sunuluyor. Önümüzdeki hafta ve aylarda bu sayı artacak.

akademi-resim

Tamamıyla sektörde çalışan mühendislerin teknik bilgi ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanan bu eğitimlere şu aşamada sadece döküm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler katılabiliyor. Firmalar yıllık üyelik yaptırarak, sunulan tüm eğitimlerin firmalarında çalışan herkese açılmasını sağlayabiliyorlar.

Neden böyle bir model?

Bu üyelik modeli, bizim eğitim sektöründe çok aşina olduğumuz bir yaklaşım değil. İçeriklerini benzer şekilde sunan farklı platformlar da var elbette. Ama genele baktığımız zaman, hem e-eğitim şirketlerinin, hem de sektörel eğitim veren diğer şirketlerin aldığınız ders ya da katıldığınız eğitim sayısına bağlı olarak fiyatlandırmanın yapıldığı bir modeli benimsediklerini görüyoruz.

Bu model, yani aldığınız derslerin ya da katıldığınız eğitimlerin sayısına göre fiyatlandırmanın yapılması, ilk bakışta akla en yatkın model gibi görünüyor. Çünkü kaç eğitime katıldıysanız, o kadar para ödüyorsunuz: Oldukça adil bir yaklaşım. Her ne kadar bu bir açıdan doğru olsa da, bu modelin eğitim perspektifinden oldukça sorunlu bazı yönleri de var.

Çünkü siz ders ya da eğitim sayısını ücretlendirmeye başladığınız zaman, bu düşünce yapısı ister istemez sizi sadece para getirecek olan, yani “satmasını” beklediğiniz eğitimleri üretmeye yöneltiyor. Bunun sonucu olarak, sınırlı bir kitlenin ihtiyacı olan ama satış potansiyeli açısından pek de ümit vadetmeyen konulara girmek istemiyorsunuz.

Bu modele dair bir başka sorun daha var: Ciroyu arttırmanın yolu çok satan eğitimlerden geçtiği için, ister istemez sunulan eğitimlerin kapsamı “mühendisler için excel”den öteye geçmemeye başlıyor. Çünkü bir şekilde, geniş bir kitleye hitap etme derdine düşmeye başlıyorsunuz. Bu da sizi uzmanlık gerektiren konulardan uzak durmaya itiyor.

Çözüm: Üyelik modeli

Bu kısıtlamalardan kurtulmanın yolu, Dökümhane Akademi için uygulanan üyelik modelinden geçiyor. Bu hem firmalar açısından, hem de katılımcılar açısından avantajlı bir model. Firmalar açısından avantajlı, çünkü ne kadar fiyat ödeyecekleri konusunda herhangi bir sürprizle karşılaşmıyorlar. Katılımcılar açısından da avantajlı, çünkü firma bu üyeliği bir defa yaptırdıktan sonra, çalışanlar katılacakları eğitimler için tekrar izin isteme ya da bütçe ayarlama gibi dertlerden kurtuluyorlar. Ayrıca istedikleri eğitimlere istedikleri zaman katılabiliyor olmaları da bir diğer güzel tarafı.

Bu model sayesinde belli bir uzmanlık gerektiren ve sınırlı sayıda katılımcının almak isteyeceği “Chunky Grafit Problemi” başlıklı bir eğitim, Dökümhane sitesinde sunulabilir. Çünkü böyle bir konunun olması, sunulan eğitim portföyünü zenginleştirir ve güçlendirir. Ama eğer teker teker eğitimleri fiyatlandırma yoluna gidilseydi, o zaman “bu tür eğitimlere katılım az olur” düşüncesiyle bu tür konulara girmekten vazgeçip, mühendisler için excel tuzağına düşülecekti.

Merak edenler için güncellemeler devam edecek

Dökümhane Akademi yayına verildiğinden beri sıklıkla dile getirilen bir soru olduğu için, burada kısaca bir cevap vermek istedim. Merak edenler ve projelerin gidişatından haberdar olmak isteyenler için burada zaman zaman paylaşımlarda bulunacağım. Eğer siz de düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, iletişim sayfasındaki form aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz.

Bu arada, hayır, Mühendishane için hiçbir zaman bir üyelik modeli getirmek ya da öğrencilerden para istemek bir plan yok. Burada sunulan dersler her zaman ve herkese açık sunulmaya devam edecek.