Kaynakça

Mühendishane  |  Kaynakça  |  SSS  |  Kullanım şartları  |  İletişim

Mühendishane içeriğini hazırlarken doğal olarak birçok kaynaktan faydalanıyorum. İçeriğin özgünlüğüne ve kolay anlaşılabilir olmasına özellikle önem verdiğim için, Mühendishane içeriğinin hiçbir kitap ya da internet sitesinden kopyalanmamasına büyük özen gösteriyorum.

Geleneksel ders kitaplarının kaynakçalarına göz attığımızda, listenin çoğu zaman kitap ya da makale gibi diğer basılı yayınlardan meydana geldiğini görürüz. İnternet dünyasında ise durum farklı. Mühendishane içeriğini hazırlarken, büyük ölçüde eğitim hizmeti veren diğer internet sitelerinden faydalanıyorum. Dolayısıyla, Mühendishane’nin başlıca kaynakları da bu sitelerden oluşuyor. Bu sitelerin yetersiz kaldığı ya da kapsamları dışında kalan konularda ise, elbette basılı kaynaklara yöneliyorum.

Mühendishane içeriğini hazırlarken faydalandığım ve sizlere de tavsiye ettiğim açık eğitim kaynaklarını ve basılı yayınların bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.


Açık internet kaynakları

 • Wikipedia.  Wikipedia, ya da Türkçe bilinen adıyla Vikipedi, içeriği kullanıcıları tarafından hazırlanan bir internet ansiklopedisi. 2001 yılında yayın hayatına başlayan Wikipedia, 285 ayrı dilde hizmet veriyor. İçerdiği milyonlarca başlık ile şu anda internet üzerindeki en büyük açık ansiklopedi ünvanına sahip.

 • Khan Academy. 2006 yılında Salman Khan tarafından kurulan Khan Academy, doğal bilimlerden siyasete, sanat tarihinden bilgisayar programcılığına kadar çok geniş bir yelpazede, 10 dakikalık YouTube videolarıyla eğitim veriyor. 4000’in üzerinde eğitim videosu sunan Khan Academy, Google ve Gates Foundation’dan aldığı yüklü finansal desteklerle önümüzdeki yıllarda kapsamını daha da geliştirmeyi hedefliyor.

 • DoITPoMS – Cambridge Üniversitesi Açık Öğretim Paketleri. Cambridge Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Metalurji Bölümünün, beş ayrı İngiliz enstitüsüyle yaptığı ortak çalışmanın bir ürünü olan bu eğitim paketleri, lisans eğitimi alan öğrencilere yardımcı olmayı hedefliyor. 65 civarında eğitim paketi ve 900 civarında mikroyapı resminden oluşan bir kütüphaneye sahip olan DoITPoMS’de malzemelerin yapısı, faz dönüşümleri, üretim yöntemleri ve malzeme karakterizasyon teknikleri üzerine birçok eğitim paketi bulabilirsiniz.

 • Core Materials. BK Malzeme Eğitimi Merkezi (UKCME) tarafından kurulan ve Yüksek eğitim akademisi (HE Academy) açık eğitim kaynakları programı ile JISC tarafından finanse edilen Core Materials, malzeme bilimi alanında oldukça büyük bir açık kütüphane sunuyor. 21 İngiliz üniversitesi ve araştırma enstitütüsünün desteğiyle oluşturulan bu kütüphanede resim, sunum, animasyon ve video gibi birçok farklı eğitim kaynağına ücretsiz erişim elde edebilirsiniz.

 • MIT Açık Eğitim Kaynakları. Massachutsetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından hazırlanan bu eğitim kaynakları, MIT bünyesinde verilen birçok dersi internet üzerine taşıyarak tüm dünyanın erişimine sunuyor. Malzeme Mühendisliği alanında da oldukça büyük bir kütühaneye sahip olan bu eğitim sitesinde, MIT’de verilen birçok lisans ve yüksek lisans derslerinin materyallerine ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Diğer internet örnekleri

 • Coursera: Stanford Üniversitesi’nin bir girişimi olarak hayata geçen Coursera’ya, Ekim 2012 itibariyle 33 üniversite içerik katkısında bulunuyor. Geleneksel üniversite modeline dayalı bir eğitim anlayışına sahip Coursera, dersleri tamamlayan öğrencilere sertifika elde etme fırsatı da sunuyor.

 • Nanohub. Purdue Üniversitesi insiyatifiyle hayata geçen ve ABD Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Sayısal Nanoteknoloji Ağı (NCN) tarafından finanse edilen Nanohub, sayısal nanoteknoloji alanında benzetim, eğitim kaynakları ve sunum gibi birçok kaynaktan oluşan çok geniş bir kütüphane sunuyor.

 • ODTÜ Açık Eğitim Malzemeleri. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin sunduğu bu geniş kütüphanede, ODTÜ bünyesinde verilen birçok dersin kaynaklarına ücretsiz erişim elde edebilirsiniz.

 • ViHart Youtube kanalı. Kendisini matemüzisyen (mathemusician) olarak tanıtan ViHart, karmaşık matematiksek kavramları günlük hayatınızla ilişkilendirebileceğiniz kısa YouTube videolarından oluşan görsel bir kütüphane sunuyor.

 • MITx. MIT bünyesindeki bazı dersleri sanal ortama taşıyabilmek amacıyla hazırlanan MIT’nin bu yeni insiyatifi, MIT OCW’den farklı olarak, öğrencilerin derse katılımını mümkün kılan interaktif teknolojilere odaklanıyor.

 • TED-Ed. TED Konferansının bir girişimi olan TED-Ed, YouTube üzerine yüklediğiz herhangi bir videoyu interaktif bir eğitim aracına dönüştürmenizi sağlayan bir teknoloji sunuyor.

 • Connexions. Birçok farklı disiplinde eğitim malzemelerini paylaşıma sunan Connexions’da ders notu, kitap ya da rapor gibi kaynaklara ücretsiz erişim elde edebilirsiniz.

 • EdX. MITx, Harvard Üniversitesi ve UC Berkeley’in ortak girişimi olan  EdX, geleneksel eğitim videoları yerine öğrencilerin derse katılımını mümkün kılan, interaktif teknolojilere dayalı bir eğitim platformu.

 • Udacity. Bilgisayar mühendisliği ağırlıklı bir içeriğe sahip olan Udacity, ders geçme sistemiyle hizmet veren, ücretsiz bir diğer internet girişimi.

 • Codecademy. Bilgisayar programcılığı alanında eğitim veren Codecademy’de web programcılığı üzerine giriş seviyesinde birçok ücretsiz ders bulabilirsiniz.

Basılı yayınlar

 1. G. Gottstein. Physical Foundations of Materials Science [Bağlantı].
 2. S.H. Avner. Introduction to Physical Metallurgy [Bağlantı].
 3. D.A. Porter, K.E. Easterling. Phase Transformations in Metals and Alloys [Bağlantı].
 4. J.D. Verhoeven. Fundamentals of Physical Metallurgy [Bağlantı].
 5. W.D. Callister, D.G. Rethwisch. Fundamentals of Materials Science and Engineering [Bağlantı].
 6. C.R. Barrett, W.D. Nix, A.S. Tetelman. The Principles of Engineering Materials [Bağlantı].
 7. M. Tisza. Physical Metallurgy for Engineers [Bağlantı].
 8. R.W. Hertzberg. Deformation and Fracture of Engineering Materials [Bağlantı].
 9. G.E. Dieter, Jr. Mechanical Metallurgy [Bağlantı].
 10. P.C. Chou, N.J. Pagano. Elasticity. Tensor, Dyadic and Engineering Approaches [Bağlantı].
 11. R.O. Davis, A.P.S. Selvadurai. Plasticity and Geomechanics [Bağlantı].
 12. Derek Hull, DJ Bacon. Introduction to Dislocations [Bağlantı].
 13. C.H. Langford, R.A. Beebe. The Development of Chemical Principles [Bağlantı].
 14. H.C. Van Ness. Understanding Thermodynamics [Bağlantı].
 15. H. Reiss. Methods of Thermodynamics [Bağlantı].
 16. D.R. Gaskell. Introduction to Metallurgical Thermodynamics [Bağlantı].

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s