Kullanım şartları


Son Güncelleme: 11.03.2022

Öncelikle Mühendishane’ye hoş geldiniz. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.

Mühendishane’de yer alan içeriği kullanmaya başlamadan önce kullanım şartlarını kabul etmeniz gerekmektedir. Kullanım şartlarını kabul ettiğinizi beyan etmek için, Mühendishane’yi kullanmaya başlamanız yeterlidir. Mühendishane’de yer alan yazılı, görsel ve yazılım temelli içeriği okumanız, izlemeniz ya da kullanmaya başlamanız, Mühendishane’nin kullanım şartlarını kabul ettiğiniz anlamına gelir.

A. İçeriğin paylaşımı

Mühendishane, bilgi paylaşımını sağlamak üzere hayata geçirdiğim bir proje. Bu nedenle, tüm haklarını saklı tuttuğum Mühendishane içeriğini Creative Common lisansıyla lisanslamayı uygun gördüm. Yani Mühendishane’de yer alan içeriği, aksi belirtilmedikçe ve “içeriği Mühendishane’den aldığınızı açıkça belirtmek kaydıyla” arkadaşlarınızla paylaşabilir, web sayfanızda ya da bloğunuzda kullanabilirsiniz.

Kullanılan lisans gereği, Mühendishane içeriğini paylaşırken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus bulunuyor:

A1 Mühendishane içeriğinin paylaşılması durumunda, içeriğin Mühendishane’den alındığı açıkça belirtilmeli, ve http://muhendishane.org internet sitesine aktif bağlantı verilmelidir.

A2. Tüm hakları saklı tutulan Mühendishane içeriği, Creative Commons lisansı (CC BY-NC-SA 3.0) altında yayımlanmıştır. Muhendishane.org internet sitesinde ve diğer kanallarda sunulan tüm videolar, yazılı, görsel ve yazılım temelli içerikler yalnızca eğitim amaçlıdır ve eğitim dışında hiçbir amaç için kullanılamaz. Kullanılan lisans gereği Mühendishane’de yer alan uygulamaların ticari amaçlarla kullanılması kesinlikle yasaktır. Sitedeki içeriğin ticari amaçlarla kullanılması durumunda, kullananlar hakkında yasal işlem başlatacaktır.

A3. Mühendishane’deki içeriğin üzerinde oynama yaparak ya da değiştirerek paylaşılması durumunda da, kullanılan lisansa sadık kalarak paylaşılması gerekmektedir. İçerik üzerinde oynama yapılması, lisans gerekliliklerinden muafiyet getirmez.

A4. Mühendishane internet sitesinde farklı kaynaklardan alınmış ve Creative Commons lisansıyla yayımlanan resim ve yazılı içerikler bulunmaktadır. Bu içeriklerin sahip oldukları lisansa sadık kalarak paylaşılması, tamamıyla kullanıcıların sorumluluğundadır. Creative Commons lisansına sahip içeriğin kullanıcılar tarafından ne şekilde kullanıldığı konusunda Mühendishane hiçbir sorumluluk kabul etmez.

B. Okuyucu yorumları

B1. Mühendishane internet sitesinde, kullanıcıların yorum yazabileceği birçok alan bulunmaktadır. Mühendishane içinde kullanıcıların yaptığı paylaşımların içeriğinden 5651 Sayılı Kanun’un 8. ve T.C.K’nın 125. maddesine göre paylaşımı yapanın kendisi sorumludur. Mühendishane paylaşımcıların gönderdiği içerikten doğabilecek yasal sorunlar nedeni ile sorumlu tutulamaz.

B2. Okuyucu yorumlarında siyasi içeriğe sahip, ya da herhangi bir siyasi partinin emellerine hizmet etme amacı güden iletilerin paylaşılmasına izin verilmez.

C. Mühendishane içeriğinin rapor / tez / ödev / sunumlarda kullanımı

C1. Mühendishane içeriği kullanarak hazırlanan ödev, rapor, sınav kağıdı ve tez gibi her türlü belge yanında, Mühendishane içeriğinden faydalanılarak hazırlanan ders anlatımı ve sunumların içeriğinden Mühendishane sorumlu tutulamaz. Kullanım şartlarını kabul etmeniz, Mühendishane içeriğini herhangi bir şekilde kullanmanız durumunda hazırladığınız ödev, rapor, tez, ders anlatımı ya da sunumun içeriğinden sadece ve sadece sizin sorumlu olduğunuzu kabul ettiğiniz anlamına gelir.

C2. Mühendishane içeriği hiçbir garanti altında sunulmaz. Mühendishane tarafından sunulan içerikleri kullanmanız, hiçbir şekilde Mühendishane’nin size bir garanti sunduğu anlamına gelmez. Mühendishane kullanım şartlarını kabul etmeniz, Mühendishane internet sitesinde yer alan içeriği kullanarak hazırladığınız rapor/tez/ödev/sınav gibi her türlü belgenin ve sunumun içeriğinden tamamıyla sizin sorumlu olduğunuzu kabul ettiğiniz anlamına gelir.

D. Kullanım şartlarındaki değişiklikler

D1. Mühendishane kullanım şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu sayfada yer alan kullanım şartları, Mühendishane tarafından herhangi bir zamanda tek taraflı olarak değiştirilebilir. Değişiklikler, bu sayfaya eklendiği tarihten itibaren yürürlüğe girer. Kullanım şartlarının güncel son halinin takibi kullanıcıların sorumluluğundadır.