Dökümcünün El Kitabı

Dökümhane Akademi projesinin bir yan çıktısı olarak, destekleyici yayınlar üretme motivasyonuyla hayata geçirdiğim Dökümcünün El Kitabı projesi, döküm sektöründe kullanılan başlıca alaşımlar hakkında kapsamlı, özgün ve kolay okunabilir bilgiler sunmayı  hedefliyor.

Sektörün önde gelen kuruluşları tarafından reklamlarla desteklenen (bilgileri kitapçıklarda bulabilirsiniz) bu projenin tüm sayılarını aşağıda bulabilirsiniz.


1. SAYI – VERMİKÜLER GRAFİTLİ DÖKME DEMİR

El kitabi 01

El Kitabı’nın ilk sayısı vermiküler grafitli dökme demir üzerine odaklanıyor. Vermiküler grafitli dökme demirin temel özellikleri, sınıflandırılması, üretimi, süreç kontrolü ve işlenebilirliği bu ilk özel sayının ana çerçevesini oluşturuyor.

Vermiküler grafitli dökme demir, bir anlamda küresel grafitli (sfero) dökme demir ve lamel grafitli (gri) dökme demir arasında bir geçiş yapısı olarak ele alınabilir. Sahip olduğu özellikler nedeniyle özellikle otomotiv uygulamalarında öne çıkmaya başlayan bu malzemenin kullanım alanları arasında AUDI tarafından da kullanılan V8 motorları gösterebiliriz.

Yayın tarihi: Haziran 2016

İlk sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 4,4 MB].


2. SAYI – KÜRESEL GRAFİTLİ DÖKME DEMİR

El kitabi 02

El Kitabı’nın ikinci sayısının konusu küresel grafitli dökme demir, ya da sanayide daha yaygın kullanılan adıyla sfero. Her ne kadar bazı açılardan artık gelenekselleşmiş bir malzeme olarak değerlendirilse de, üretimi sırasında ortaya çıkabilen hataların çeşitliliği ve değişkenliği nedeniyle sfero dökme demirler döküm üreticilerini zorlamaya devam ediyor.

El Kitabı’nın bu ikinci sayısı, çok farklı özellikleri bünyesinde barındıracak şekilde tasarlanıp üretilebilen bu malzeme üzerindeki gizem perdesini bir nebze olsun kaldırabilmeyi hedefliyor.

Yayın tarihi: Eylül 2016

İkinci sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 14,4 MB].


3. SAYI – KATI ÇÖZELTİYLE GÜÇLENDİRİLMİŞ FERRİTİK SFERO DÖKME DEMİRLER

El kitabi 03

El Kitabı’nın üçüncü sayısı, son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız katı çözeltiyle güçlendirilmiş ferritik sfero dökme demirler (SSF-DI) üzerine odaklanıyor. Birinci nesil olarak da anlandırılan geleneksel sfero dökme demirlerden farklı olarak, ikinci nesil dökme demirlerin dayanımı perlit/ferrit oranıyla değil, ferrit fazının katı çözelti sertleşmesi sonrasında güçlenmesi sayesinde artıyor.

Yapıda perlit bulunmaması nedeniyle farklı kesitlerdeki sertlik farklarının ve genel süneklik kaybının çok daha düşük olduğu bu yeni nesil sfero dökme demirlerin üretimi, özellikleri ve döküm hataları üzerine birçok bilgiye bu özel sayıda ulaşabilirsiniz.

Yayın tarihi: Aralık 2016

Üçüncü sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 11,6 MB].


4. SAYI – ALÜMİNYUM DÖKÜM ALAŞIMLARI

El kitabi 04

Dökme demirler üzerine odaklanan üç sayının ardından, El Kitabı’nın bu 4. sayısı Türk döküm sanayisinde her sene kapasite artışına tanık olduğumuz alüminyum döküm alaşımları üzerine odaklanıyor.

Hafif ve güçlü olması yanında magnezyum gibi rakiplerine kıyasla daha kolay proses edilebilen bir metal de olması nedeniyle, alüminyumun sanayideki kullanımı gittikçe yaygınlaşıyor. Özellikle otomotiv sektöründeki eğilimlere ve elektrikli araç teknolojisindeki gelişmelere baktığımız zaman, alüminyum alaşımlarının önümüzdeki yıllarda daha da yaygın bir şekilde kullanılacaklarını tahmin etmek çok da zor bir iş değil.

Yayın tarihi: Eylül 2017

Dördüncü sayıyı indirmek için tıklayınız [PDF – 20,4 MB].