Projeler

Mühendishane dışında üzerinde çalıştığım, tamamlanan veya devam eden diğer projeleri bu sayfada bulabilirsiniz.


Dökümhane Akademi

Dokumhane

Türk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu sloganıyla, 2015 senesinin Ocak ayında yayın hayatına başlayan Dökümhane Akademi projesi, dökümhane mühendisliği konularında özgün hazırlanmış, Türkçe eğitim kaynakları sunmak amacıyla üzerinde çalıştığım bir proje.

Döküm sektörü Türkiye için önemli bir yer teşkil ediyor: Otomotiv, demir yolu taşımacılığı, gemi yapımı, enerji, inşaat ve makina gibi birçok önemli sektöre hizmet veren ve Avrupa’nın en büyükleri arasında bulunan Türk döküm sektörü, maalesef akademik yayın potansiyelinin düşük olması nedeniyle üniversiteler tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. Ancak mezun olan metalurji, malzeme ve makina mühendislerinin hatırı sayılır bir kısmı ya döküm sektöründe, ya da döküm alıcısı durumunda olan savunma, otomotiv, enerji, inşaat ya da makina gibi sektörlerde çalışmak durumunda kalıyor.

Dökümhane mühendisliği konularında eksikliği hissedilen Türkçe eğitim kaynağı ihtiyacına bir çözüm sunması amacıyla hayata geçirdiğim bu projeye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: 2015 senesinde hayata geçirdiğim bu proje, 2019 senesinin Ocak ayı itibarıyla faaliyetini Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) bünyesinde sürdürüyor.


Dökümcünün El Kitabı

el-kitabi-4-225x300

Dökümhane Akademi projesinin bir yan çıktısı olarak, destekleyici yayınlar üretme motivasyonuyla hayata geçirdiğim Dökümcünün El Kitabı projesi, döküm sektöründe kullanılan başlıca alaşımlar hakkında kapsamlı, özgün ve kolay okunabilir bilgiler sunuyor.

Her sayısında sektörde kullanılan bir alaşım grubuna odaklanan bu seride, vermiküler grafitli, küresel grafitli, ve çözelti sertleşmeli dökme demirler yanında alüminyum alaşımları hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Sektörün önde gelen kuruluşları tarafından reklamlarla desteklenen bu projenin tüm sayılarını ücretsiz indirmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.


Konuşma ve Eğitimler

IMG_5547

Eğitim çalışmalarım elbette sadece internet üzerinde gördüğünüz bu projelerle sınırlı değil. Çeşitli kuruluşlarla sürdürdüğüm eğitim çalışmalarına ek olarak, fırsat buldukça bazı organizasyonlarda konuşmacı olarak da yer alıyorum.

Bugüne kadar verdiğim eğitimlerin içeriği genellikle malzeme mühendisliği, tasarım ve yeni üretim teknolojileri çevresinde şekilleniyor. İş yoğunluğum nedeniyle bu eğitim çalışmalarına odaklanmakta zorluk çekiyor olsam da, fırsat buldukça zaman ayırmak için gayret ediyorum.

Bugüne kadar verdiğim eğitimler ve yaptığım konuşmalar hakkında fikir edinmek ve bazı örnek görseller görmek isterseniz, bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.


MODE Team

Mode Team Ana Sayfası

MODE TEAM, Mühendishane’nin eğitim faaliyetlerinin bir uzantısı olarak, iki aylık bir staj sürecinin sonrasında ortaya çıktı. 2020 senesinin Haziran ayında başlayan projede, Mühendishane’nin ilk stajyerleri olan Nur Sena Akay, Burak Çamloğlu ve Berkay Çağan, pandeminin olumsuz etkileri ve yaz sıcağına rağmen öz verili bir çalışmayla iki ay gibi kısa bir sürece bu çalışmayı hayata geçirmeyi başardılar.