Projeler

Mühendishane dışında üzerinde çalıştığım, tamamlanan veya devam eden diğer projeleri bu sayfada bulabilirsiniz.

Dökümhane Akademi

DokumhaneTürk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu sloganıyla, 2015 senesinin Ocak ayında yayın hayatına başlayan Dökümhane Akademi projesi, dökümhane mühendisliği konularında özgün hazırlanmış, Türkçe eğitim kaynakları sunmak amacıyla üzerinde çalıştığım bir proje.

Döküm sektörü Türkiye için önemli bir yer teşkil ediyor: Otomotiv, demir yolu taşımacılığı, gemi yapımı, enerji, inşaat ve makina gibi birçok önemli sektöre hizmet veren ve Avrupa’nın en büyükleri arasında bulunan Türk döküm sektörü, maalesef akademik yayın potansiyelinin düşük olması nedeniyle üniversiteler tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. Ancak mezun olan metalurji, malzeme ve makina mühendislerinin hatırı sayılır bir kısmı ya döküm sektöründe, ya da döküm alıcısı durumunda olan savunma, otomotiv, enerji, inşaat ya da makina gibi sektörlerde çalışmak durumunda kalıyor.

Dökümhane mühendisliği konularında eksikliği hissedilen Türkçe eğitim kaynağı ihtiyacına bir çözüm sunması amacıyla hayata geçirdiğim bu projeye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: 2015 senesinde hayata geçirdiğim bu proje, 2019 itibariyle Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) bünyesine geçti.


Dökümcünün El Kitabı

el-kitabi-4-225x300Dökümhane Akademi projesinin bir yan çıktısı olarak, destekleyici yayınlar üretme motivasyonuyla hayata geçirdiğim Dökümcünün El Kitabı projesi, döküm sektöründe kullanılan başlıca alaşımlar hakkında kapsamlı, özgün ve kolay okunabilir bilgiler sunuyor.

Sektörün önde gelen kuruluşları tarafından reklamlarla desteklenen (bilgileri kitapçıklarda bulabilirsiniz) bu projenin tüm sayılarını ücretsiz indirmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.