Projeler

Mühendishane dışında üzerinde çalıştığım, tamamlanan veya devam eden diğer projeleri bu sayfada bulabilirsiniz.


Dökümhane Akademi

DokumhaneTürk Döküm Sektörünün Eğitim Platformu sloganıyla, 2015 senesinin Ocak ayında yayın hayatına başlayan Dökümhane Akademi projesi, dökümhane mühendisliği konularında özgün hazırlanmış, Türkçe eğitim kaynakları sunmak amacıyla üzerinde çalıştığım bir proje.

Döküm sektörü Türkiye için önemli bir yer teşkil ediyor: Otomotiv, demir yolu taşımacılığı, gemi yapımı, enerji, inşaat ve makina gibi birçok önemli sektöre hizmet veren ve Avrupa’nın en büyükleri arasında bulunan Türk döküm sektörü, maalesef akademik yayın potansiyelinin düşük olması nedeniyle üniversiteler tarafından büyük ölçüde göz ardı ediliyor. Ancak mezun olan metalurji, malzeme ve makina mühendislerinin hatırı sayılır bir kısmı ya döküm sektöründe, ya da döküm alıcısı durumunda olan savunma, otomotiv, enerji, inşaat ya da makina gibi sektörlerde çalışmak durumunda kalıyor.

Dökümhane mühendisliği konularında eksikliği hissedilen Türkçe eğitim kaynağı ihtiyacına bir çözüm sunması amacıyla hayata geçirdiğim bu projeye bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Not: 2015 senesinde hayata geçirdiğim bu proje, 2019 senesinin Ocak ayı itibarıyla faaliyetini Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDÖKSAD) bünyesinde sürdürüyor.


Dökümcünün El Kitabı

el-kitabi-4-225x300Dökümhane Akademi projesinin bir yan çıktısı olarak, destekleyici yayınlar üretme motivasyonuyla hayata geçirdiğim Dökümcünün El Kitabı projesi, döküm sektöründe kullanılan başlıca alaşımlar hakkında kapsamlı, özgün ve kolay okunabilir bilgiler sunuyor.

Her sayısında sektörde kullanılan bir alaşım grubuna odaklanan bu seride, vermiküler grafitli, küresel grafitli, ve çözelti sertleşmeli dökme demirler yanında alüminyum alaşımları hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Sektörün önde gelen kuruluşları tarafından reklamlarla desteklenen bu projenin tüm sayılarını ücretsiz indirmek için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.


Kurumsal Eğitimler

IMG_5547Mühendishane dışında birçok kurum ve kuruluşla çeşitli kurumsal eğitim projeleri de sürdürüyorum.

Bugüne kadar verdiğim eğitimler genellikle malzeme mühendisliği, üretim süreçlerine uygun tasarım bilgisi ve yeni üretim teknolojileri çerçevesinde şekilleniyor.

Bu sıralar iş yoğunluğum nedeniyle bu eğitim çalışmalarına istediğim şekilde yoğunlaşmakta zorluk çekiyor olsam da, fırsat buldukça eğitimlere zaman ayırmak için gayret ediyorum.

Eğitimler hakkında bilgi ve önceki eğitimlerden bazı örnek görseller için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.