Mühendishane eğitimleri herkese açık ve ücretsiz olarak sunuluyor.

Mühendishane’deki içerikleri ister aşağıdaki konu başlıkları üzerinden, ya da arama kutusundan bir arama yaparak inceleyebilirsiniz. Arama sonuçlarıyla istediğiniz bilgilere ulaşamazsanız, yine de ilgili başlıkları incelemenizi tavsiye ederim. Türkçe’de bazı kavramlara dair kesin bir mutabakat olmadığı için bazı kavramlar farklı kaynaklarda farklı Türkçe karşılıklarla işlenebiliyor. (Örneğin stress: gerilme ve gerilim gibi. Her iki ifadeyi de kullanan kaynakları bulmak mümkün.)Temel Malzeme Dersleri

Temel Malzeme Bilgisi derslerinde malzemelerin katı haldeki yapısı üzerine odaklanıyoruz. Atomun yapısı ve atomik orbitaller üzerine bir girişin ardından metal, seramik ve polimerlerin atom düzeyinde nasıl yapılandıklarını açıklıyoruz. Son olarak malzemelerin elektriksel, manyetik ve ısıl özelliklerini, atom ölçeğindeki yapısal özelliklerle nasıl ilişkilendirebileceğimizi ele alıyoruz.


Malzemelerin Mekanik Davranışları

Malzemelerin Mekanik Davranışları derslerinde temel olarak katı malzemelerin yük altında nasıl tepki verdikleri üzerinde duruyoruz. Konuya ilk olarak katı mekaniği ekseninden yaklaşıp, malzemelerin verdikleri tepkilerin matematiksel tarifini sunduktan sonra, bu tepkilerin ardında yatan yapısal özelliklerin ve işleyişlerin ayrıntılarına bakıyoruz.


Malzeme Biliminin Fiziksel Temelleri

Malzeme Biliminin Fiziksel Temelleri dersinde katı halde gerçekleşen faz dönüşümleri üzerine odaklanıyoruz. Katı haldeki malzemeler içinde atomların nasıl gezindikleri, ve atomların toplu hareketlerine bağlı olarak faz dönüşümlerinin katı halde nasıl gerçekleşebildiği, bu dersin ana çerçevesini oluşturuyor.


Dökümhane Akademi

Dökümhane Akademi’de 50’nin üzerinde eğitim videosu ücretsiz ve herkese açık olarak sunuluyor.

2015 senesinde hayata geçirdiğim bu proje, 2019 senesinden bu yana Türkiye Döküm Sanayiceleri Derneği (TÜDÖKSAD) bünyesinde faaliyet gösteriyor.