Merhaba

Mühendishane  |  Kurumsal eğitimler  |  Kullanım şartları  |  İletişim


Öncelikle Mühendishane’ye hoşgeldiniz.

Ben Arda Çetin. Mühendishane’de sunulan tüm eğitim kaynakları benim tarafımdan hazırlanıyor. Bu sayfadaki iletişim formu aracılığıyla bana e-posta gönderebilirsiniz.

Mühendishane’nin hikayesini merak edenler için kısa bir özet faydalı olabilir: Bu projeye yurt dışında çalıştığım dönemde, malzeme bilimi konuları çevresinde Türkçe eğitim kaynakları sunan ufak bir blog yaratma düşüncesiyle 2011 senesinde başladım. Ufak bir blog motivasyonuyla başlayan proje, bugün kütüphanesi, video dersleri ve Dökümhane Akademi gibi yan çıktılarıyla pek tahmin etmediğim bir boyuta ulaşmış durumda.

Mh1İlk yayına başladığı 2012 senesinden bu yana Mühendishane projesi çeşitli mecralarda, zaman zaman beni de şaşırtan şekillerde boy gösterdi. Örneğin 2014 senesinde Turkishtime dergisi Mühendishane’yi Top 100 Hottest Startups of Turkey listesinde 3. sırada gösterdi. Ben de Mühendishane’nin bir start-up olduğunu bu vesileyle öğrenmiş oldum. Aynı sene Altın Örümcek Web Ödüllerinde En İyi Eğitim Platformu kategorisinde finalistler arasında yer aldı. Son birkaç yıldır birçok üniversitenin çeşitli mühendislik bölümlerinde öğretim üyeleri tarafından öğrencilere kaynak olarak tavsiye ediliyor (gelen e-postalardan biliyorum). Bu projenin bana en çok gurur veren tarafı da sanırım bu oldu. (Doçentliğini bile Mühendishane sayesinde aldığını söyleyenler var, ben onların yalancısıyım.) 2019 sonbaharı itibarıyla video dersleri 2 milyonun üzerinde bir izlenme sayısına ulaşmış durumda ve site her ay on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Hakkımda daha fazla bilgi isterseniz LinkedIn profilime göz atabilir ya da iletişim sayfasındaki form aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz.


Mühendishane içeriğinin kapsamı nedir?

Mühendishane’de sunulan eğitim içerikleri temel olarak malzeme bilimi ve mühendisliği konuları üzerine odaklanıyor. Siteyi biraz incelediyseniz sizler de görmüşsünüzdür: Video eğitimlerinin sunulduğu Derslik başlığına ek olarak, Kütüphane başlığı altında birçok konu anlatımı yazılı olarak sunuluyor. Ayrıca Projeler kısmında üzerinde  çalıştığım diğer eğitim ve içerik projelerine de ulaşabilirsiniz.

Bu eğitim içeriklerine  ek olarak, Mühendishane’de yazdığım blog yazılarında önemli olduğuna inandığım bazı öncelikli alanlarda yazılar paylaşmaya çalışıyorum. Özellikle kaynak kıtlığı ve krizlerin (enerji, iklim, su, nüfus, vb.) şekillendireceğine inandığım bir dünyada,

  • Sanayi, üretim ve otomasyonun geleceği,
  • Sürdürülebilir tarım ve gıda üretiminin geleceği,
  • Akıllı şehirler ve şehir yaşamının geleceği,
  • Perakendenin geleceği
  • Eğitimin geleceği

konularını malzeme bilimi çözümleri ve yeni teknolojiler vurgusuyla, ama konuların sosyal, ekonomik ve siyasi boyutlarını da ihmal etmeden anlamaya çalışıyorum. Çünkü malzeme bilimi ve mühendisliği okumuş birisi olarak kendimi sadece dar bir uzmanlık alanı kapsamında tutmanın kabul edilebilir olduğu yılları geride bıraktığımızı düşünüyorum. Kendi alanımızda uzmanlaşacağız elbette. Ama artık kendi mesleğimizi çekirdek kabul edip, dünyanın boğuştuğu büyük sorunlarla mesleğimizin temas ettiği tüm alanlarda kendimizi geliştirmek ve dünyayı anlamak adına gayret göstermemiz gerektiğine yürekten inanıyorum. (Bu konuyla ilgili olarak uzun bir yazı yayımlamıştım.)


Mühendishane içeriğinin seviyesi nedir?

Mühendishane içeriğinin amacı, öğrenmek istediğiniz konulara kolay bir giriş yapabilmenizi sağlamaktır. Sunulan içerikleri size konunun genel kapsamını gösterecek, konuyu günlük hayatınızla ilişkilendirebileceğiniz bir çerçeveye oturtmanıza yardımcı olacak, konuların matematiksel tarifi içinde kaybolmadan önce konu üzerinde nasıl düşünmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olacak şekilde ve seviyede hazırlamaya gayret ediyorum.


Yeni eğitim videoları ya da başka içerikler eklenecek mi?

İstediğim sıklıkta olmasa da, fırsat buldukça blog yazıları hazırlamaya çalışıyorum. Ancak günlük iş yoğunluğum nedeniyle yeni eğitim videoları hazırlayacak zamanı bulmakta zorlanıyorum. O nedenle yakın bir gelecekte yeni eğitim videolarına yönelik herhangi bir planım maalesef bulunmuyor.


Mühendishane içeriğini nasıl kullanabilirim?

Mühendishane içeriği CC BY-NC-SA 3.0 lisansı ile lisanslandı. Bu lisans uyarınca Mühendishane içeriğini, içeriği Mühendishane’den aldığınızı açıkca belirtmek kaydıyla ve belgeleme lisansının gerekliliklerine sadık kalarak paylaşabilirsiniz. Mühendishane’de yer alan içeriğin ticari amaçlarla kullanılmasına izin verilmez. Ayrıntılı bilgi için kullanım şartlarına göz atmanızı tavsiye ederim.


İçerikte bir hata buldum. Ne yapmalıyım?

Mühendishane içeriğinde bir hata bulduğunuzu düşünüyorsanız, hatadan emin olmasanız bile, sadece kuşkunuzu dile getirmek için dahi olsa bana haber vermenizi rica ediyorum. Mühendishane içeriğinin sizin katkılarınız ve desteğiniz sayesinde doğru ve güvenilir kalmasını ümit ediyorum.

Hata bildirmek için, hatalı olduğunu düşündüğünüz video ya da konu anlatımının başlığını da belirterek, iletişim sayfasındaki form aracılığıyla bana ulaşabilirsiniz.


Sosyal Medyada Mühendishane

Hiçbir zaman çok sıkı bir sosyal medya kullanıcısı olmadım. Yine de gerek bu projeyle ilgili gelişmeler olsun, gerekse üretim ve malzeme alanında çalışan/çalışacak mühendis arkadaşları ilgilendirebilecek konular olsun, fırsat buldukça aşağıdaki kanallardan bir şeyler paylaşmaya gayret ediyorum.

>> Twitter (Pek sık kullanmıyorum.)
>> Facebook (Neredeyse hiç kullanmıyorum.)
>> YouTube (Mühendishane eğitim videolarının sunulduğu YouTube sayfası.)
>> LinkedIn (Kişisel LinkedIn profilim.)

Mühendishane içeriği CC BY-NC-SA 3.0 lisansı (Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License) ile lisanslanmıştır.

Creative Commons License